Staff List 2017 / 18

Teachers

NAME

Subject/Role

Rathod J

HoD Art

Ludford G

HoD Business

Hughes A

HoD DT

Hulance E

HoD English

Scrivens J

HoD Food Tech

Armstrong R

HoD Geography

Beveridge H

HoD History

Nelson V

HoD Languages

Downing E

HoD Maths

Mulgrew P

HoD Music

Robinson P

HoD PE

Kilshaw S

HoD PSHRE

Cullen S

HoD Science

Stirling E

HoD Social Science

Pope-Moore J

HoD ICT

Jacob A

Senior Teacher AHT

Said K

Senior Teacher AHT

Birrell G

Senior Teacher AHT

Garrett S

Senior Teacher AHT

Atkinson A

Senior Teacher DHT

Bowker N

Senior Teacher DHT

Hutchinson N

Senior Teacher HT

Nuttall A

Teacher AP - Lead Teacher

Wrigley F

Teacher Art

Carroll J

Teacher Art

Kellett A

Teacher Drama

Walker A

Teacher DT

Rhodes J

Teacher DT

 

Adano C

Teacher English

Murphy C

Teacher English

Graham J

Teacher English

Houghton K

Teacher English

Jubeen N

Teacher English

Chadwick L

Teacher English

Mitchell L

Teacher English

Mullen L

Teacher English

Kibblewhite L

Teacher English

Walsh L

Teacher English

Graham M

Teacher English

Bowker N

Teacher English

Mahmood Z

Teacher English

Davies S

Teacher English - Lead Teacher

Light L

Teacher English - Lead Teacher

Pilling L

Teacher English (TLR)

Elizabeth L

Teacher Food

Evans D

Teacher Humanities

Ashraf F

Teacher Humanities

Prendergast P

Teacher Humanities

Smith N

Hind D

Teacher Humanities

Teacher Humanities

Roberts K

Teacher Nuture

McDonald S

Teacher ICT

 

Greaves J

Teacher Maths

Preston S

Teacher Maths

Bones C

Teacher Maths

Loker D

Teacher Maths

Cross J

Teacher Maths

Holt K

Teacher Maths

Mulgrew M

Teacher Maths

Boote R

Teacher Maths

Akhtar S

Teacher Maths

Walker A

Teacher Maths (TLR)

Fletcher H

Teacher Maths (TLR)

Byrne L

Teacher MFL

Doran C

Teacher MFL - Lead Teacher

Sonenberg K

Teacher MFL (TLR)

Bloor S

Teacher Music

Kirkman R

Teacher PE

Senior D

Teacher PE

Topping L

Teacher PE

Shearman S

Teacher PE - Lead Teacher

Earle T

Teacher PE - Lead Teacher

Wild L

Teacher PE (TLR)

Ali A

Teacher Science

McWhirter C

Teacher Science

Partington J

Teacher Science

Tunstall L

Teacher Science

Kenny R

Teacher Science

Byrne S

Teacher Science

Leyland J

Teacher Science - Lead Teacher

Mather A

Teacher Science (TLR)

Davies C

Teacher Science (TLR)

Lodge C

Teacher Science (TLR)

Downing M

Teacher Science (TLR)

 Support Staff List

Name

Role

Joanne R

Admin - Attendance

Dawn G

Admin - Attendance Manager

Leandar S

Admin - Systems Manager

Wendy R

Admin - Director of Services

Marie F

Admin - Exams Officer

Ferne E

Admin - Attendance

Clare H

Admin - Assistant

Chantelle A

Admin - Finance

Claire B

Admin - Finance

Hannah Y

Admin - Health Care

Carol P

Admin - Officer

Lee H

Admin - HR and Finance Manager

Linda P

Admin - Librarian

Nicola A

Admin - Assistant

Paula S

Admin - Manager

Kath B

Admin - Assistant

Julie H

Admin - Pastoral (SEND)

Janet C

Admin - Reception

Kayley A

Admin - Student Reception

Tracy S

Admin - Student Reception

Kristina M

Admin - Data Officer

Name

Role

Stuart M

Learning Supervisor

Glen M

Learning Supervisor

Andy B

Pastoral - CCF Instructor

Donna G

Pastoral - Head of House

Cherry T

Pastoral - Head of House

Victoria F

Pastoral - Head of House

Emma S

Pastoral - Head of House

Dawn R

Pastoral - Head of House

Jack F

Pastoral - TA

Jonathan B

Pastoral - Safeguarding Patrol

Michael C

Pastoral HLTA - Transition / SEND

Alan E

Pastoral - TA

Tanya G

Pastoral - Gateway

Amanda P

Pastoral - TA

Taylor J

Pastoral - TA

Walker S

Pastoral - Gateway

Rooney S Pastoral - TA

Robinson N

Pastoral - TA

Ballard S

Pastoral - Gateway

Albert G

Premises - Caretaker

Dunkerley B

Premises - Caretaker

Boswell G

Premises - Security

Cleaver J

Premises - Housekeeper

Gorman M

Premises - Housekeeper

Greenhalgh J

Premises - Housekeeper

Hardman G

Premises - Housekeeper

Lee J

Premises - Housekeeper

Perkins M

Premises - Housekeeper

Travis K

Premises - Housekeeper

Meyers T

Premises - Janitor

Ashton J

Premises - Site Manager

Ratcliffe C

Premises - Senior Housekeeper

Wood A

Technical Assistant

Ainscough M

Technical - DT

Jubb J

Learning Supervisor

O’Brien D                     

Technical - ICT

Tonge P

Technical - Technical Manager

Lowe C

Learning Supervisor

Foster N

Technical - Science

Kuras L

Technical - Senior Science

Tattersall B

Technical ICT - Manager

Ahmad Z

Technical ICT - Network Manager