Staff List September 2017

Teachers

NAME

Subject/Role

Rathod Joanne

HoD Art

Ludford Gary

HoD Business

Hughes Andy

HoD DT

Hulance Emma

HoD English

Scrivens Joanne

HoD Food Tech

Hind Daniel

HoD Geography (Acting)

Beveridge Helen

HoD History

Nelson Vicky

HoD Languages

Downing Emma

HoD Maths

Mulgrew Phillipa

HoD Music

Robinson Paul

HoD PE

Kilshaw Simon

HoD PSHRE

Cullen Selena

HoD Science

Stirling Emma

HoD Social Science

Jacob Amanda

Senior Teacher AHT

Said Karl

Senior Teacher AHT (TEMP)

Slater Debbie

Senior Teacher AHT (TEMP)

Kay Laura

Senior Teacher AHT (TEMP)

Atkinson Andrea

Senior Teacher DHT

Bowker Nathan

Senior Teacher DHT (Acting)

Hutchinson Neil

Senior Teacher HT

Nuttall Adrian

Teacher AP - Lead Teacher

Wrigley Fiona

Teacher Art

Carroll Julie

Teacher Art

Kellett Andy

Teacher Drama

Walker Alex

Teacher DT

Rhodes John

Teacher DT

 

Adano Cat

Teacher English

Murphy Chris

Teacher English

Graham Jessica

Teacher English

Houghton Kelly

Teacher English

Jubeen Nadia

Teacher English

Chadwick Laura

Teacher English

Mitchell Laurie

Teacher English

Mullen Lyndsey

Teacher English

Kibblewhite Lucy

Teacher English

Walsh Lindsey

Teacher English

Graham Maria

Teacher English

Bowker Nichola

Teacher English

Mahmood Zoya

Teacher English

Davies Sarah

Teacher English - Lead Teacher

Light Lynsay

Teacher English - Lead Teacher

Pilling Lindsey

Teacher English (TLR)

Elizabeth Lenge

Teacher Food

Evans Dawn

Teacher Humanities

Ashraf Fausia

Teacher Humanities

Prendergast Paul

Teacher Humanities

Smith Nicola

Armstrong Ruth

Teacher Humanities

Teacher Humanities

Pope Jennifer

Teacher ICT

Roberts Karen

Teacher ICT

McDonald Samuel

Teacher ICT

 

Greaves Joe

Teacher Maths

Preston Suzanne

Teacher Maths

Bones Claire

Teacher Maths

Loker David

Teacher Maths

Cross Jacqueline

Teacher Maths

Holt Kelly

Teacher Maths

Mulgrew Mike

Teacher Maths

Boote Rebecca

Teacher Maths

Akhtar Saddica

Teacher Maths

Walker Adam

Teacher Maths (TLR)

Hartgill Hannah

Teacher Maths (TLR)

Louise-Marie Byrne

Teacher MFL

Doran Clare

Teacher MFL - Lead Teacher

Sonenberg Karen

Teacher MFL (TLR)

Bloor Sarah

Teacher Music

Kirkman Ryan

Teacher PE

Senior Daniel

Teacher PE

Topping Lisa

Teacher PE

Shearman Stacey

Teacher PE - Lead Teacher

Earl Tom

Teacher PE - Lead Teacher

Wild Lauren

Teacher PE (TLR)

Ali Anila

Teacher Science

McWhirter Charlotte

Teacher Science

Partington Jane

Teacher Science

Tunstall Louise

Teacher Science

Kenny Ryan

Teacher Science

Byrne Stephanie

Teacher Science

Leyland John

Teacher Science - Lead Teacher

Mather Andrew

Teacher Science (TLR)

Davies Carl

Teacher Science (TLR)

Lodge Clare

Teacher Science (TLR)

Downing Mark

Teacher Science (TLR)

 Support Staff List

Name

Role

Joanne Rustidge

Admin - Attendance

Dawn Grant

Admin - Attendance Manager

Leandar Stafford

Admin - Data Manager

Wendy Ready

Admin - Director of Services

Julie Greenwood

Admin – Exams Manager

Marie Frost

Admin - Exams Officer

Julie Carr

Admin - Faculty Assistant

Sarah Rooney

Admin - Faculty Assistant

Ferne Elton

Admin - Faculty Assistant

Razia Sultana

Admin - Faculty Assistant

Clare Hogan

Admin - Faculty Assistant

Chantelle Andrews

Admin - Finance

Claire Buckley

Admin - Finance

Hannah Young

Admin - Health Care

Carol Partington

Admin - HR

Lee Hogan

Admin - HR and Finance Manager

Linda Pendlebury

Admin - Librarian

Nicola Ashton

Admin - Pastoral

Paula Smith

Admin - Pastoral

Kath Buckley

Admin - Pastoral

Julie Hurst

Admin - Pastoral (SEND)

Janet Chapman

Admin - Reception

Marie Bashforth

Admin - SLT PA

Kayley Ashton

Admin - Student Reception

Tracy Scholes

Admin - Student Reception

Kristina Moss

Admin - Timetabling

Name

Role

Stuart Marsland

Learning Supervisor

Glen Malowney

Learning Supervisor

Lisa Ashworth

Pastoral - AFLO

Andy Boswell

Pastoral - CCF Instructor

Donna Gartside

Pastoral - Head of House

Tim Higham

Pastoral - Head of House

Cherry Tudor

Pastoral - Head of House

Victoria Freer

Pastoral - Head of House

Emma Shaw

Pastoral - Head of House

Dawn Reed

Pastoral - Head of House

Jack Francis

Pastoral - IER Co-ordinator

Jonathan Bott

Pastoral - Safeguarding Patrol

Michael Collinge

Pastoral HLTA - Transition

Alan Eden

Pastoral ISW

Tanya Grime

Pastoral ISW

Amanda Platt

Pastoral ISW

Jill Taylor

Pastoral ISW

Stephen Walker

Pastoral ISW

Nicola Robinson

Pastoral ISW

Sarah-Louise Ballard

Pastoral ISW

Gary Albert

Premises - Caretaker

Bryn Dunkerley

Premises - Caretaker

Alan Jones

Premises - Grounds

Gary Boswell

Premises - Housekeeper

Janet Cleaver

Premises - Housekeeper

Martine Gorman

Premises - Housekeeper

Janet Greenhalgh

Premises - Housekeeper

Gillian Grundy

Premises - Housekeeper

Graham Hardman

Premises - Housekeeper

Caroline Lee

Premises - Housekeeper

Julie Lee

Premises - Housekeeper

Marion Perkins

Premises - Housekeeper

Kelly Travis

Premises - Housekeeper

Tracey Meyers

Premises - Janitor

Julie Ashton

Premises - Manager

Joe Dixon

Premises - Security

Chantal Ratcliffe

Premises - Senior Housekeeper

Amy Wood

Technical - Art / Media

Michelle Ainscough

Technical - DT

Joanne Jubb

Technical - Food

Daniel O’Brien                      

Technical - ICT

Phil Tonge

Technical - Media Manager

Janet Heywood

Technical - Music/Drama

Chris Lowe

Technical - PE

Nick Foster

Technical - Science

Laurence Kuras

Technical - Science

Brian Tattersall

Technical ICT - Manager

Zulfiqar Ahmad

Technical ICT - Network Manager